2o International Summer School για την Αυτοματοποιημένη Οδήγηση, ΕΠΙΣΕΥ/ ΕΜΠ, Απρίλιος 2024

Η ερευνητική ομάδα I-SENSE-Group του Ερευνητικού Πανεπιστημιακού Ινστιτούτου Συστημάτων Επικοινωνιών και Υπολογιστών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου (ΕΠΙΣΕΥ / ΕΜΠ), διοργανώνει το 2o Summer School με θέμα την Αυτοματοποιημένη Οδήγηση στο πλαίσιο του εμβληματικού ευρωπαϊκού έργου Hi-Drive. Το φετινό Summer School θα διεξαχθεί την Τετάρτη 25 και Πέμπτη 26 Σεπτεμβρίου 2024 στην Αθήνα, στο συνεδριακό κέντρο του ξενοδοχείου Amarilia στην Βουλιαγμένη.

Στο Hi-Drive, 53 εταίροι, σημαντικοί εκπρόσωποι του κλάδου της αυτοκινητοβιομηχανίας, ερευνητικοί φορείς και εταιρείες ανά την Ευρώπη, συνεργάζονται με σκοπό να προωθήσουν την αυτοματοποιημένη οδήγηση (AD) σε υψηλότερα επίπεδα αυτοματισμού. Στο φετινό Hi-Drive Summer School, η κοινοπραξία προσκαλεί φοιτητές, ερευνητές και μηχανικούς ανά τον κόσμο να διευρύνουν τις γνώσεις τους σχετικά με την ανάπτυξη και την αξιολόγηση των αυτόνομων οχημάτων, αλλά και σχετικά με τις εκτεταμένες δοκιμές αυτοματοποιημένων συστημάτων οδήγησης που ήδη πραγματοποιούνται σε κλειστές πίστες δοκιμών και ευρωπαϊκούς δρόμους.

Εξέχοντες ομιλητές από τους σπουδαιότερους ερευνητικούς οργανισμούς και των κλάδων της αυτοκινητοβιομηχανίας και των ευφυών συστημάτων οδήγησης θα μας τιμήσουν με την παρουσία τους και θα παρουσιάσουν πρόσφατες εργασίες σχετικές με πληθώρα θεμάτων που παραμένουν ανοιχτά και αφορούν κυρίως στη διασφάλιση της αξιοπιστίας και της ασφάλειας της αυτοματοποιημένης οδήγησης στου δρόμους της Ευρώπης, και όχι μόνο.

Η συμμετοχή είναι δωρεάν ύστερα από εγγραφή. Η φόρμα εγγραφής θα παραμείνει ανοικτή μέχρι τις 30 Απριλίου. Περισσότερες πληροφορίες για τις θεματικές, τη φόρμα εγγραφής και τη δυνατότητα συμμετοχής στις δραστηριότητες του θερινού σχολείου με poster presentation βρίσκονται στην επίσημη ιστοσελίδα του έργου.

Ιστοσελίδα Έργου url

Εγγραφές url