Matina Lai-Ying Chau

γρ: 89, 1ος όροφος, Κτίριο Αντοχής Υλικών, Πολυτεχνειούπολη Ζωγράφου
τηλ: (+30) 210.772.1723

email: mchau@mail.ntua.gr

Η Matina Chau είναι Υποψήφια Διδάκτωρ και Ερευνητής στο Τομέα Μεταφορών και Συγκοινωνιακής Υποδομής της Σχολής Πολιτικών Μηχανικών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου. Αφού αποφοίτησε από το Πανεπιστήμιο Durham με άριστα στα Μαθηματικά και την Ψυχολογία, συνέχισε για Master of Science (M.Sc.) στο Πανεπιστήμιο του Sussex στη Ρομποτική και τα Αυτόνομα Συστήματα. Καθ’ όλη τη διάρκεια των σπουδών της, είχε αναπτύξει μια ερευνητική εμπειρία και ενδιαφέρον για τη μηχανική, την ανάλυση δεδομένων και την ανάπτυξη έξυπνων πόλεων. Στο ΕΜΠ εκπονεί τη διδακτορική της διατριβή με θέμα την ανάπτυξη προσεγγίσεων δυναμικής βελτιστοποίησης για συστήματα πολυτροπικών μεταφορών με χρήση Big Data και μεθόδων βαθιάς μάθησης υπό την επίβλεψη του Επίκουρου Καθηγητή κ. Κωνσταντίνου Γκιοτσαλίτη. Η Διδακτορική Διατριβή της υλοποιείται με υποτροφία από το ερευνητικό πρόγραμμα “CONDUCTOR EU H2020 Project: Fleet and Traffic Management Systems for conducting Future Cooperative Mobility”.